Návod, jak získat kontrolu nad osobními financemi, splnit si dlouhodobé investiční cíle, ale také si dopřát všední radosti, je ukryt v pravidle hospodaření 50:20:30. Jednoduché rozdělení měsíčního příjmu pomáhá pokrýt nezbytné výdaje, budovat finanční rezervu a užít si volný čas. Naučíme vás pravidlo používat.
Jednoduché hospodaření s pravidlem 50:20:30
Nejen v dobách nejistoty a vysoké inflace je třeba přistupovat zodpovědně k hospodaření s osobními finančními prostředky nebo s rodinným rozpočtem. Jednoduché, ale propracované pravidlo 50:20:30, vám ukáže, jak dosáhnout finanční stability a zároveň si splnit sny nebo dlouhodobé cíle. Měsíční příjem rozdělíte a pojmenujete kategorie výdajů. Budete potřebovat uhradit základní výdaje, nechat si část na úspory a investice, dopřát si zábavu.
Pravidlo umožňuje sledovat jednotlivé kategorie výdajů a zamezuje nadměrnému utrácení. Poskytuje dostatečný prostor pro financování volnočasových aktivit a koníčků, ale hlídá impulzivní nákupy pod pevně stanovenou hranicí. Drží odděleny nutné výdaje od volitelných.
Jak funguje 50:20:30
Polovina příjmu je vyhrazena na pokrytí základních životních potřeb. Část by měla stačit na to, abyste měli zaplacenou hypotéku nebo nájem a veškeré účty za energie. Do základních výdajů také patří náklady na provoz auta, nákupy potravin a drogerie, nákupy léků, platba za telefon aj. Pokud se nedaří pokrýt výdaje z 50 % příjmů, hledejte v kategorii úspory. Mohou to být výhodnější smlouvy s dodavateli energie, snížení splátky hypotečního úvěru vložením mimořádné splátky, levnější provoz osobního auta, promyšlené a plánované nákupy potravin aj.
Část ukládejte na spoření
Jakmile máte uhrazeny základní výdaje, vyčleňte 20 % příjmů do úspor a investic. Měli byste mít vytvořenou finanční rezervu pro pokrytí mimořádných výdajů, nejlépe ve výši šesti měsíčních platů. Rezerva by měla být v likvidní formě. Dále rozdělte peníze na střednědobé a dlouhodobé investice. Vyberte produkty, které zhodnotí kapitál s přiměřenou mírou rizika. Vybírejte tak, aby výnos pokryl alespoň míru inflace. Měli byste kombinovat konzervativní a dravou investiční strategii a vybírat různé finanční produkty (diverzifikovat portfolio).
Třetina na zábavu
Část výdajů, v podobě 30 %, je určena na zábavu, koníčky, odpočinek a volný čas. Vyrazte za kulturou, dopřejte si nákup nového oblečení, pořiďte si sportovní vybavení, relaxujte. Kategorie je poměrně flexibilní a pozor na to, aby výdaje v kategorii nepřekročily doporučených 30 %.
Jak dodržet pravidlo 50:20:30
Jednotlivé objemy peněz je třeba rozdělit hned na začátku. Téměř každý bankovní účet nabízí obálkovou metodu rozdělení výdajů nebo můžete peníze na zábavu držet na odděleném bankovním účtu. Důležité je okamžitě odeslat peníze na spoření a investice, nečekat až na částku, která zůstane na konci měsíce.
Pozor na specifické situace
Pravidlo 50:20:30 se špatně aplikuje například tehdy, když jsou příjmy natolik nízké, že dostačují pouze na úhradu základních výdajů. Pokud máte jasně stanovený dlouhodobý cíl, například koupi nemovitosti, úhradu dluhu atp. je potřeba individuální přístup a 20 % nemusí stačit.
Před zavedením pravidla je důležité provést drobnou analýzu příjmů a výdajů. Pomohou vám rady, jak vytvořit a spravovat rodinný rozpočet. Sledování kategorií výdajů vám ulehčí nejrůznější aplikace nebo si jednoduše jeden měsíc schovávejte všechny účty.
Pravidlo 50:20:30 je přehledné a praktické, pomáhá řídit osobní finance, je ale třeba zvážit individuální situaci a promítnout do pravidel vlastní potřeby a dlouhodobé cíle.
Další tipy pro správu osobních financí:
- Získejte přehled, kde ušetřit. Rozdělte výdaje do kategorií.
- Pravidelně vyhodnocujte měsíční náklady.
- Prostředky na úspory nechejte odeslat automaticky, nastavte si příkaz.
- Pokud splácíte dluhy, nejprve uhraďte půjčky s nejvyšším úrokem.
- Jakmile vyrazíte na nákup, držte se stanoveného seznamu.
- Proveďte audit povinných výdajů a hledejte úspory.
- Zvažte vedlejší příjem.
- Jakmile váš příjem roste, nepodléhejte lákadlům a nezvyšujte výdaje.
Autor článku: ZOXO