Doprava, revitalizace zanedbaných veřejných prostor, rozvoj sociálních politik, jak v péči o krizové skupiny lidí, tak iv oblasti dostupného bydlení a nájemních bytů či realizace kvalitních a bezpečných cyklostezek. To jsou podle primátora Bratislavy Matúše Valla priority vedení hlavního města pro rok 2022.
„Chceme i nadále stavět na dobré spolupráci, což činí Bratislavu silnější,“ řekl primátor pro TASR s tím, že otevřená samospráva je způsob, jakým se chce hlavní město ubírat i do budoucna.
Přestože pandemie nového koronaviru zpomalila podle Valla mnohé oblasti ai na magistrátu byli nuceni posunout některé projekty, pokračovali v opravách silnic a chodníků, v revitalizaci veřejných prostranství či vysazování dřevin v rámci iniciativy 10.000 stromů. „I v náročné situaci pandemie se snažíme o udržení chodu města a motivujeme Bratislavčany k zodpovědnému chování. Od začátku jsme podporovali očkování proti COVID-19, spustili jsme kampaň Za kolektivní imunitu a naše město se nám v loňském roce podařilo déle udržet v lepších barvách regionálního COVID automatu oproti zbytku Slovenska,“ uvedl primátor.
Pokud jde o finanční kondici Bratislavy, všechny samosprávy podle Valla přicházejí v důsledku pandemie o značné finance. Město Bratislava přišlo v roce 2021 minimálně o 25 milionů eur. \“Kromě jiného je to i vlivem nižších příjmů z podílových daní či daně za ubytování,\“ přiblížil primátor. Zároveň, jak tvrdí, se snížily příjmy v městských podnicích a organizacích, přičemž největší výpadky jako v roce 2020 i v roce 2021 zaznamenaly v Dopravním podniku Bratislava. „Přesto jsme se snažili zajistit kvalitní fungování MHD, aby na to nedoplatila cestující veřejnost,“ poznamenal šéf bratislavské samosprávy.
Za významné dopravní události roku 2021 považuje spuštění výstavby 2. etapy tramvajové tratě v Petržalce a rekonstrukci jednoho z nejfrekventovanějších přestupních uzlů v Bratislavě na Račianském mýtu. „Z přelomových událostí předchozího roku lze zmínit i uzavření smlouvy se státními lesy o snížení hospodářské těžby na území Bratislavy či schválení Koncepce městské bytové politiky 2020-2030, která napomůže rozvoji dostupného nájemného bydlení v Bratislavě,“ zmínil Vallo.
Také jmenoval úspěšné sčítání obyvatel 2021, což by podle něj mohlo přinést více peněz hlavnímu městu či schválení přísné regulace reklamních staveb v rámci změn a doplňků územního plánu při boji s vizuálním smogem. \“Od listopadu 2021 máme nový manuál participace, který přináší návod, jak zapojovat lidi do plánování města. Bratislavčania se mohou spolupodílet i na přípravě Plánu hospodářského a sociálního rozvoje Bratislava 2030,\“ podotkl primátor.