Tlak EU na omezení spalování fosilních paliv se zvyšuje a Unie počítá s ukončením energetického využití uhlí, ropy či zemního plynu do roku 2050. Ministr hospodářství Richard Sulík (SaS) však snahu některých evropských institucí a environmentalistů o urychlení tohoto procesu nevidí jako reálnou a očekává, že zemní plyn budeme využívat, byť v omezené míře, i po tomto termínu.
„Uvidíme, dokdy se plyn zlikviduje, uvidíme, co bude jeho náhrada. S fotovoltikou těžko vytopíte dům. Uvidíme, jaké konkrétní plány předloží EU ai když předloží, tak se to bude týkat dost vzdálené budoucnosti,“ řekl Sulík. Už samotnou otázku na možné ukončení podpory nebo dokonce zákaz prodeje plynových zařízení považuje za „šíření poplašné zprávy“.
Dlouhodobé záměry na využívání zemního plynu podle ministra potvrzuje i právě dokončený plynovod Severní proud 2 (Nord Stream 2). Přestože plynová zařízení většinou nemají životnost 30 let, plynové trubky na dně Baltského moře tuto dobu životnosti překračují. „Osobně si myslím, že to nebude tak horké, že bychom v roce 2050 přestali používat plyn,“ řekl Sulík. Úspěchem podle něj bude, když se v Evropě přestane používat uhlí, ačkoli na Slovensku jsme k tomuto cíli již velmi blízko.
Elektrárna Nováky ukončí spalování uhlí v roce 2023 a s provozem se už nepočítá ani v elektrárně Vojany. „Jediné, co by mohlo urychlit odklon od zemního plynu, by mohla být jeho vysoká cena,“ dodal ministr.