Ruský plynárenský koncern Gazprom zvýšil loni dodávky plynu pro své největší odběratele, Evropu, Turecko a Čínu, objem vývozu však setrval pod úrovní před období pandemie. Zejména v případě Evropy byly dodávky Gazpromu omezeny a realizovány pouze na úrovni dlouhodobých kontraktů.
Gazprom vyvezl v roce 2021 do států mimo bývalý Sovětský svaz celkem 185,1 miliardy kubických metrů (m3) plynu, uvedl v neděli šéf společnosti Alexej Miller, na kterého se odvolaly agentury Bloomberg a Reuters. Oproti vývozu v roce 2020 to znamená růst přibližně o 5,8 miliardy m3. Naopak objem vývozu klesl ve srovnání s lety 2018 i 2019, v nichž vývoz Gazpromu činil přibližně 200 miliard m3.
Do Evropy a Turecka dosáhl vývoz podle výpočtů Bloomberg News a BSC Global Markets na základě údajů Gazpromu zhruba 177 miliard m3. Gazprom tak zaostal za vlastním „konzervativním“ cílem exportu do Evropy a Turecka, podle kterého měl za rok 2021 dodat 183 miliard m3.
Navíc v prosinci, ve kterém nastupuje období nejvyšší poptávky, činil denní vývoz ze strany Gazpromu v průměru 439 milionů m3. To je nejnižší objem za měsíc prosinec od roku 2014, uvedla agentura Bloomberg.
Export Gazpromu je v poslední době pečlivě sledován, protože Evropa zápasí s nízkými zásobami plynu, což ceny komodity vyhnalo v posledním měsíci loňského roku na rekordní hodnoty. Gazprom přitom v situaci, kdy v Evropě začala zimní sezóna a zásoby suroviny v regionu jsou nízké, dodává evropským zákazníkům pouze takový objem plynu, jaký mají zasmluvněný v rámci dlouhodobých kontraktů. Spotový trh si však příliš nevšímá.
Společnost tvrdí, že pouze reaguje na poptávku. Podle evropských představitelů však Gazprom chce tímto způsobem urychlit certifikaci plynovodu Severní proud 2, který má dodávat zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.