Inflace v největším tureckém městě Istanbul, které je domovem zhruba pětiny turecké populace, dosáhla v závěru roku více než 34 %, což je nejprudší růst spotřebitelských cen za poslední desetiletí. Navíc, turecké domácnosti čeká další zhoršení životních podmínek. Vláda od letošního roku totiž prudce zvýšila ceny elektrické energie a plynu a zdražily i pohonné látky, pojistky na auta a některá mýta.
Spotřebitelské ceny v Istanbulu, v němž žije přibližně 20 % z 84 milionů obyvatel Turecka, vzrostly v prosinci meziměsíčně o 9,65 %. V meziročním srovnání dosáhla inflace 34,18 %, uvedla Istanbulská obchodní komora. Ceny potravin se zvýšily v meziročním srovnání o téměř 15 % a například ceny spotřebičů do domácnosti o více než 20 %.
Velkoobchodní ceny v Istanbulu vzrostly v prosinci oproti předchozímu měsíci o 11,96 %. Ve srovnání s prosincem 2020 se ceny ve velkoobchodě zvýšily o více než 47 %.
K prudkému růstu cen v loňském roce se od roku 2022 přidává výrazné zvýšení cen elektřiny a plynu. Turecký úřad pro regulaci trhu s energiemi informoval, že pro letošní rok zvyšuje ceny elektrické energie pro komerční odběratele až o 125 % a pro domácnosti, kde je spotřeba nižší, přibližně o 50 %.
Navíc, jak informovala turecká energetická společnost BOTAS, ceny plynu se v lednu zvýšily pro průmyslové odběratele přibližně o 50 % a pro domácnosti o 25 %. Pro elektrárny ceny zvýšily o 15%.
Nejnovější úpravy tak podle všeho výrazně zrychlí celkovou meziroční inflaci v Turecku, která v listopadu dosáhla více než 21 % a za prosinec se očekává přesáhnutí 30procentní hranice. Výrazně se pod tento vývoj podepsal propad kurzu turecké měny v důsledku měnové politiky centrální banky. Ta pod tlakem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana navzdory vysoké inflaci neustále snižovala úrokové sazby.
Kurz turecké liry klesl v roce 2021 oproti dolaru o 44 %. Nejvýraznější pokles zaznamenala měna od září, kdy centrální banka začala s výrazným snižováním klíčové úrokové sazby. Od daného měsíce ji banka snížila až o 500 bazických bodů.