5 otázek, na něž si musíte odpovědět, chcete-li investovat úspěšně

on

|

views

and

comments

O své finanční prostředky se bojíme všichni. Ale na celé situaci s neustálým zdražováním všeho od základních potravin až po energie se ale přeci jen najde něco dobrého. Spoustu lidí krize a inflace přiměly se více zajímat o vlastní finance a o způsoby, jak si peníze nejen udržet, ale zároveň je také dokázat rozmnožit a přilepšit tak napjatému rozpočtu. Je ale potřeba se zamyslet a odpovědět si na následující otázky.

1. Jaký je účel investice?

Možná si v duchu říkáte, proč byste nemohli investovat bez jakéhokoliv účelu. To samozřejmě můžete. Jako investor amatér ale máte mnohem větší šanci na úspěšné zhodnocení svých prostředků v momentě, kdy si jasně stanovíte investiční účel. Spousta lidí kupříkladu ví, že v horizontu několika let si budou chtít kupovat nové auto, poslat své děti na zahraniční studium nebo si třeba dopřát nákladnou dovolenou, o které vždy snili.

Někdo má dostatečné příjmy na to, aby potřebné peníze ušetřil, někomu nezbyde nic jiného, než bankovní či nebankovní půjčka, jako je třeba tato: https://www.razdvapujcka.cz/pujcka-online, a někdo raději investuje. Podle účelu investice a očekávané návratnosti pak lze vytvořit funkční investiční plán. A právě systémovost, dobré plánování a schopnost více či méně trefně předvídat chování vámi vybraného investičního produktu jsou základy pro úspěch.

2. Kdy budete potřebovat zisk vybrat?

S předchozím bodem souvisí taktéž rozhodnutí, které musíte učinit ohledně preferovaného časového horizontu výběru zisku. Pokud v průběhu zhodnocování změníte své preference, v naprosté většině případů se z rozjetého vlaku vystupuje jen obtížně. I časový horizont návratnosti vkladů je jednoduše podstatnou součástí při nastavování parametrů vašeho investičního plánu.

Má-li být vaše investiční schéma úspěšné, mělo by totiž být co možná nejvíce konkrétní. Proto si dopředu vyjasněte svá očekávání nejen v oblasti zisku, ale také právě doby, kdy budete chtít investici vybrat. A pokud si na to netroufáte sami, můžete o pomoc s tvorbou investičního plánu požádat finančního či ještě lépe investičního poradce. To se vyplatí zejména v momentě, kdy hodláte zhodnocovat velký obnos peněz.

3. Jste připraveni věnovat čas sebevzdělávání a studiu investic?

Co se týká investic, musíte jako člověk, kterého nikdo zastupuje a hodlá zhodnocovat svůj majetek sám, vědět, že jde z velké části i o sebevzdělávání. Svět investičních operací vám totiž nemusí vždy nutně dávat smysl. A to už vzhledem k tomu, jak nejisté je často chování velké části finančních produktů.

Proto je naprostou nezbytností věnovat čas poznávání a pochopení nejen toho, jak fungují investice. Získat představu musíte také o tom, jak se v jednotlivých fázích zhodnocování vkladu chová samotný projekt, do něhož investujete. Zároveň se nabytím určitých znalostí z této oblasti vyvarujete toho, že byste případně mohli naletět nějakým podvodníkům.

Investování je rozsáhlý komplex nejrůznějších produktů a projektů a je téměř nemožné porozumět všem. Klidně se tedy můžete zaměřit pouze na určitou oblast a v ní pak excelovat.

4. Kolik je vám let?

Při výběru produktu či projektu, do něhož hodláte investovat, si musíte zodpovědět další otázku. A ta se týká vašeho věku. Obecně totiž platí, že mladí lidé mohou do investování jít zjednodušeně řečeno po hlavě, zatímco lidé staršího věku by si měli mezi investicemi pořádně vybírat. Investiční plány se totiž dělí podle délky jejich trvání.

Jako zástupce mladší generace můžete při investování mnohem více riskovat, ale také být mnohem klidnější. Protože při výběru dlouhodobého či střednědobého horizontu výnosu se nemusíte nechat znepokojovat případným klesajícím trendem investice. Ten může trvat i několik let, než se projekt takzvaně začne zvedat.

Zhodnocování s vysokým rizikem naopak nejsou ničím vhodným pro starší investory. Představte si, že na výnosu z vašich vkladů například závisí to, kdy budete moci přestat pracovat a odejít do důchodu. Už si děláte plány a zhatí vám je náhlý propad. Proto, je-li výběr zisku již v dohlednu, to znamená v horizontu měsíců či několika málo let, rozhodně se vyhněte riskování.

5. Jak jste na tom a co si můžete dovolit?

Ať už jste jako investor právnická nebo fyzická osoba, vždy se držte prvního pravidla investování. Tím je investovat pouze takovou částku, jejíž případná ztráta nijak výrazně neovlivní kvalitu vašeho života. Třeba vám to přijde jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik finančně špatně gramotných lidí si na investování bere úvěr od bankovních či nebankovních institucí.

Když pak investice nevyjde, nebo se prodlouží časový horizont návratnosti a zisku, nemají na splácení úvěru. Často jim tak nezbývá jiná možnost než další půjčka. Jde ale o vytloukání klínu klínem a také o první krok na cestě do dluhové spirály.

Neinvestujte své úspory, pokud víte, že je v dohledné době budete potřebovat na něco použít. Ideální řešení představuje dávat si nějaký čas peníze stranou přímo se záměrem je investovat. Pokud ale chcete začít hned a nemáte úspory, investovat samozřejmě můžete i menší částky v řádu tisícikorun.

Říká se, že nejde o neúspěšnou investici, pokud sice nevyděláte, ale vrátí se vám alespoň vklad. Musíte ale počítat i s tím, že o část vkladu přijdete. Pokud by investice neobnášely ani minimální riziko, vydělával by tak každý.

Share this
Tags

Must-read

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Nebankovní online půjčka je připravena, aby pomohla ještě dnes

Potřebujete rychle vyřešit nějaký výdaj v domácnosti? Nabízí se blesková odpověď, se kterou můžete být už brzy bez starostí. Cesta je velmi snadná a stačí...

Novinky v marketingových strategiích pro letošní rok

V roce 2024 se stále jedná o důležitou součást SEO strategie - linkbuilding. Tato metoda získávání zpětných odkazů na webové stránky má stále významný...
spot_img

Recent articles

More like this