Za rok se stala ze státní akciovky Slovensko IT namísto příležitosti zátěž pro stát. V rozhovoru pro TASR to řekl prezident IT Asociace Slovenska (ITAS) Emil Fitoš. Myslí si to proto, že stát pro tuto akciovku musí doslova hledat projekty, takže její efektivnost je velmi sporná.
„Příkladem je Slovensko v mobilu, kde nabídky firem na dodávku řešení mobilního identifikátoru (ID) pro občany v elektronickém světě byly výrazně levnější než nabídka Slovensko IT. A je otázka, zda je Slovensko IT tou firmou, která je nastavena na realizaci projektů, neboť původní profil této firmy při jejím vzniku takový nebyl,“ poznamenal Fitoš.
Slovensko IT mezi jinými vyvinulo i aplikaci eRuško, která však v současnosti není zavedena do praxe. Na otázku, zda má smysl něco vyvíjet, je-li následně problém se zavedením do praxe, Fitoš odpověděl, že to připisuje nepochopení digitalizačních projektů ze strany představitelů na politické úrovni. Pokud k takovému nepochopení informatických či digitalizačních projektů dojde ze stran například ministrů, státních tajemníků či jejich nejbližších nominantů, z pozice informatiků se velmi těžko prosazují jakékoli projekty. „Bohužel, v resortech vidíme toho zájmu o informatizaci strašně málo,“ okomentoval Fitoš.
Přiblížil, že v komerčním světě se lidé, jejichž agenda není informatická, ale potřebují pro ni informační systém či jiné digitální služby, nazývají byznys vlastníky. Stát však podle něj takový požadavek na informační systémy nevysílá, a tak se těžko přichází s nějakými podněty. Protože i kdyby ty podněty akceptovány byly, pak je třeba na ministerstvech přijmout organizační opatření, například změny v procesech nebo v tom, jak úředníci pracují. „Tohle se má změnit a je to poměrně komplikovaná činnost, ne každý se do ní hrne,“ poznamenal Fitoš.