Bitcoin si v roce 2021 připsal 60 %

on

|

views

and

comments

Bitcoin ukončil rok 2021, během něhož získal širší akceptaci a jeho cena se dostala na nový rekord, poklesem. Nadále však zůstává vysoce volatilním aktivem a ani kryptojmenoví experti přesně nevědí, jaký vývoj ho čeká v roce 2022.

Od prosince 2020 do dubna 2021 se hodnota bitcoinu více než ztrojnásobila a jeho cena se dostala na 60.000 USD (52.975,45 eura). Začátkem listopadu se dostal až na rekordních téměř 69.000 USD, ale poté se výrazně oslabil a rok 2021 uzavřel hluboko pod hranicí 50.000 USD.

Během prosince se bitcoin sice oslabil o 19 %, což byl jeho nejprudší měsíční pokles od května, ale za celý rok 2021 si připsal 60 %. V sobotu kolem 16:30 SEČ se podle CoinMarketCap obchodoval se ztrátou 1,72% (za 24 hodin) po 47.149,96 USD.

Aktuální volatilní obchodování bez jasného směřování s možností dalšího tlaku směrem dolů „způsobilo na trhu digitálních aktiv mnoho nejistoty“, uvedl šéf investičního fondu do kryptomen ARK36 Loukas Lagoudis. Dodal však, že pokračující přijímání digitálních aktiv institucionálními investory a jejich další integrace do tradičního finančního systému bude motorem růstu krypto aktiv během roku 2022.

Bitcoin má podle mnoha expertů a ekonomů za sebou přelomový rok, během něhož získal širší akceptaci, stal se součástí mainstreamu a získal větší zájem ze strany finančních profesionálů a veřejnosti.

Šéf TIAA Bank pro světové trhy Chris Gaffney poukázal na koncoroční volatilitu a bitcoin nadále považuje za spekulativní aktivum.

Mnozí však poukazují na to, že aktuální pokles o 30% z rekordního maxima je slabší v porovnání s jeho minulými pády. Podle Bespoke Investment Group předchozí oslabení z rekordů činila v průměru 46 %. Například uprostřed loňského roku bitcoin dočasně ztratil více než 50 %. Fanoušci bitcoinu počítají s jeho zotavením a nárůstem na nový rekord.

Někteří analytici tlumí optimismus. Jedním z důvodů je postupné zpřísňování regulace kryptomen po celém světě. Navíc bitcoin postupně ztrácí dominantní postavení mezi digitálními jmény, když celé odvětví prudce expanduje. Podle analytiků se na něj dotahuje druhá největší kryptoměna ethereum. Nejvýrazněji se v roce 2021 posílil binance coin (téměř 1300 %).

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this