Ceny ropy za rok 2021 vzrostly, cena Brentu dosáhla nejvyššího růstu za pět let

on

|

views

and

comments

V poslední den loňského roku klesly ceny ropy o více než 2 %, za celý rok však zaznamenaly prudký růst. V případě Brentu to byl nejvyšší růst za pět au americké WTI za 12 let. Přispělo k tomu prudké zotavení světové ekonomiky z důsledků protipandemických opatření v roce 2020.

Cena severomořské ropné směsi Brent dosáhla v závěru obchodování v pátek 31. prosince 77,78 USD (68,67 eura) za barel (159 litrů). Oproti předchozí uzávěrce to znamená pokles o 1,75 USD (2,2 %).

Cena americké lehké ropy WTI uzavřela obchodování v roce 2021 na úrovni 75,21 USD/barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje pokles o 1,78 USD nebo 2,31 %.

Za celý rok však cena Brentu vzrostla o 50,5 %, což byl nejvýraznější růst od roku 2016. Cena WTI rostla ještě výrazněji. Růst dosáhl 55,5 %, což představuje nejprudší tempo růstu ceny WTI od roku 2009, ve kterém růst dosáhl více než 70 %.

V obou případech dosáhla cena ropy ročního maxima v říjnu. Cena Brentu zaznamenala v daném měsíci 86,70 USD/barel, což znamenalo nejvyšší cenu od roku 2018. Cena WTI dosáhla v říjnu 85,41 USD za barel, nejvyšší úroveň od roku 2014.

„Byl to rok výrazného zotavení globální poptávky po ropných produktech,“ zhodnotil vývoj v roce 2021 John Kilduff, partner ve společnosti Again Capital Management v New Yorku. Upozornil, že vzhledem k pandemii trhy stále nejsou za vodou, poptávka po ropě se však přiblížila úrovni před pandemie.

Analytici zároveň očekávají, že ceny ropy porostou i letos. „Zaznamenali jsme deltu i omikron a všechny možné lockdowny a omezení v oblasti cestování. Přesto se poptávka po ropě držela na relativně stabilní úrovni,“ řekl Craig James, hlavní ekonom z australské makléřské společnosti CommSec.

Na druhé straně, v souvislosti s prudkým zvýšením počtu infikovaných ve světě v závěru roku analytici upravili svou prognózu cen ropy na rok 2022 směrem dolů. V prosincovém průzkumu agentury Reuters 35 oslovených analytiků počítalo s tím, že cena Brentu dosáhne v roce 2022 v průměru 73,57 USD/barel. V listopadovém odhadu počítali s cenou na úrovni 75,33 USD za barel. Zároveň to znamená první redukci prognózy od srpna.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this