Evropská komise navrhuje zařadit investice do plynu a jádra mezi zelené

on

|

views

and

comments

Investice do jádra a zemního plynu by se při splnění určitých podmínek mohly označovat za zelené. Počítá s tím návrh Evropské komise.

Stoupenci zařazení těchto zdrojů mezi zelené investice tvrdí, že elektrárny, kde energetickým zdrojem je plyn, jsou vůči přírodě mnohem přátelštější než uhlí. Co se týče jaderných elektráren, u těch poukazují na fakt, že neprodukují žádné emise CO2.

Podle oponentů zařazení jádra a plynu mezi ekologické zdroje však tvrzení, že zemní plyn je „čistší“ než jiné zdroje, neznamená, že je „čistou energií“. Co se týče jádra, dlouhodobá rizika spojená s jaderným odpadem podle nich převyšují přínos jaderných elektráren, kterým je neprodukování CO2.

Podle návrhu Evropské komise budou investice do jaderných elektráren považovány za zelené například tehdy, pokud projekt bude využívat nejnovější technologie a bude mít vyřešeno bezpečné uložení jaderného odpadu. Navíc, jak informovaly agentury Reuters a AFP, nové jaderné elektrárny budou za zelené považovány v případě, že povolení k výstavbě dostanou do roku 2045.

V případě zemního plynu by mělo jít o přechodný zdroj energie s tím, že elektrárny musí získat povolení k výstavbě do konce roku 2030. Ty, které obdrží povolení k výstavbě po 31. prosinci 2030, budou muset plnit přísnější emisní normy.

blur background of Cooling towers in a thermal power plant, Generation of electric energy, Nuclear Industry concept blurred background

Proti zařazení jádra a plynu mezi zelené technologie se dlouhodobě staví Německo, přičemž německý ministr hospodářství Robert Habeck nový návrh již zkritizoval. Jak v sobotu řekl, „návrh spláchne veškeré úsilí k dosažení environmentální stability“. Dodal, že za problém považuje zejména úsilí označovat jaderné palivo za udržitelný energetický zdroj.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this