Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

on

|

views

and

comments

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu Evropské unie Eurostat. Výsledky exportu nejvíce ovlivnil prudký pokles prodeje šampaňského. Naopak dobré výsledky zaznamenaly prosecco a zejména cava.

Pandemie nového koronaviru způsobila v roce 2020, což je poslední rok, za který jsou údaje k dispozici, výrazný pokles globální poptávky po šumivých vínech. Byl to rok, ve kterém vlády přijaly přísná protipandemická opatření a jejich součástí byly i dlouhodobě zavřené bary a restaurace.

Nejvíce na to doplatilo šampaňské. Objem prodeje tohoto produktu do zemí mimo Evropskou unii klesl v roce 2020 o 20 % na 66 milionů litrů. V předchozím roce se šampaňské vyvezlo mimo státy EU v objemu téměř 84 milionů litrů. Celkový prodej šampaňského, tedy včetně států EU, klesl v roce 2020 o 18 %.

Právě export šampaňského se velkou měrou podílel na poklesu vývozu šumivých vín z EU. Ten podle Eurostatu za rok 2020 činil 6,4 %.

Celkový objem exportu šumivých vín z EU dosáhl v roce 2020 přibližně 494 milionů litrů. V roce 2019 dosáhl historického maxima na úrovni 528 milionů litrů. Navzdory poklesu to však stále znamená téměř dvojnásobně vyšší objem prodeje než v roce 2010.

Ze tří hlavních kategorií šumivých vín, exportovaných z EU, zaznamenalo výrazný pokles pouze šampaňské. Prosecco, které je zdaleka nejvíce vyváženým šumivým vínem, zaznamenalo pouze minimální pokles prodeje do států mimo EU. V roce 2020 se ho vyvezlo mimo Evropskou unii celkem 205 milionů litrů. V roce 2019 vývoz činil téměř 207 milionů litrů.

Navíc cava vyráběná ve Španělsku zaznamenala jako jediný šumivý nápoj zvýšení vývozu do států mimo EU a přiblížila se k objemu prodeje šampaňského. V roce 2020 se jí do zemí mimo EU vyvezlo 58 milionů litrů. To bylo o více než 10 % více než v roce 2019.

Co se týče dovozu, státy EU dovezly v roce 2020 ze zemí mimo Unii 9,3 milionu litrů šumivých vín. Ve srovnání s objemem exportu to představuje necelé 2%.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this