Město plánuje zřídit komunitní zařízení pro seniory s bydlením

on

|

views

and

comments

Město Krompachy plánuje zřídit komunitní zařízení pro seniory spojené s bydlením. Primátorka Iveta Rušinová pro TASR uvedla, že o finance na jeho vybudování se ucházejí v rámci aktuální výzvy Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace SR. Městští poslanci schválili podání žádosti o nenávratný finanční příspěvek.

Ministerstvo jako řídící orgán pro IROP vyhlásilo dne 13. října 2021 výzvu k podpoře řady aktivit spojených s poskytováním nových a stávajících sociálních služeb. Součástí je také zřizování a výstavba stavebních objektů zařízení sociálních služeb spojených s bydlením.

Vybudování takového zařízení má město v plánu v lokalitě Hornická čtvrť v sousedství nemocnice. Primátorka doplnila, že jde o prostranství mezi garážemi a stávajícím heliportem. Celková kapacita nově vybudovaného zařízení ve smyslu výzvy k předkládání NFP je 12 klientů.

Město v současnosti dokončuje projektovou dokumentaci pro územní řízení a čeká na stavební povolení. Počítá se s vybudováním jednopodlažního objektu s osmi jednolůžkovými pokoji se sociálním zařízením a dvěma dvoulůžkovými pokoji stejně se sociálním zařízením. V plánu je také vybudování kuchyně s jídelnou. Projekt počítá s celkovými výdaji 1,5 milionu eur.

V souvislosti se sociálními službami město Krompachy aktuálně provozuje půjčovnu pomůcek pro zdravotně těžce postižené obyvatele. „I v uplynulém roce jsme ji doplnili o vozíčky, polohovatelné postele a další věci. Už několik let poskytujeme občanům takovou možnost a je to z jejich strany vítáno, velmi to využívají,“ zhodnotila Rušinová. Samospráva také zpřístupnila služby prádelny pro seniory.

Radnice zároveň koncem roku obnovila místnost v domě kultury, kde se setkávají spolky, většinou jsou jejich členy právě krompašský důchodci. „Od nového roku začínáme obnovovat i denní stacionář a centrum pro seniory. Na tento projekt jsme získali zdroje ve výši 68.000 eur přes místní akční skupinu,“ doplnila primátorka. Prostory jsou již vystěhovány a tak se po svátcích začne s pracemi.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this