Produkce ropy v Rusku v roce 2021 vzrostla

on

|

views

and

comments

Produkce ropy v Rusku vzrostla v loňském roce o více než 2 %. Do značné míry k tomu přispěla dohoda v rámci seskupení ropných producentů OPEC+ o zmírnění původního programu o omezování těžby. Poukázaly na to údaje ruského ministerstva energetiky.

Produkce ropy a plynového kondenzátu dosáhla v Rusku v loňském roce 10,52 milionu barelů denně (1 barel = 159 litrů), uvedla to v neděli agentura Reuters na základě svých výpočtů. Vycházela přitom z údajů ministerstva energetiky, které zveřejnila ruská agentura Interfax. V roce 2020 dosáhla produkce 10,27 milionu barelů denně.

V přepočtu na tuny dosáhla produkce v Rusku loni 524,05 milionu oproti 512,68 milionu tun v roce 2020. Navzdory růstu však byla těžba ropy a plynového kondenzátu stále výrazně pod postsovětským maximem z roku 2019, v němž dosáhla 560 11,25 milionu barelů/den.

Vývoz ropy do zemí mimo bývalý Sovětský svaz však v loňském roce klesl. Podle údajů Interfaxu dosáhl 214,4 milionu tun, což ve srovnání s rokem 2020 představuje pokles o 2,2 %.

Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexander Novak předpokládá, že produkce ropy v Rusku bude pokračovat v růstu. V letošním roce by měla vzrůst na 540 až 560 milionů tun (10,8 až 11,2 milionu barelů/den) a v roce 2023 na 542 až 562 milionů tun. Zároveň dodal, že těžba ropy v zemi by se měla vrátit na předpandemickou úroveň do května letošního roku, o čemž však někteří analytici pochybují.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this