V roce 2022 očekáváme další růst nákladů v chovu a zpracování drůbeže

on

|

views

and

comments

Unie drůbežářů Slovenska (ÚHS) v roce 2022 očekává další růst výrobních nákladů v chovu a zpracování drůbeže. Uvedl to pro TASR ředitel ÚHS Daniel Molnár. Chovatelé a zpracovatelé drůbeže podle něj již nyní avizují, že od ledna 2022 budou mít výrazný nárůst cen energií – při elektrické energii o více než 200 % a plynu o více než 500 %.

„Stejně i výrobci krmných směsí avizují v roce 2022 další výrazný růst cen krmných směsí. Proto bude nezbytné další zvyšování odbytových cen za živou drůbež, vejce i drůbeží maso tak, aby pokryly zvýšené výrobní náklady,“ přiblížil.

ÚHS podle Molnára považuje za nezbytné přijmout soubor účinných a zejména dlouhodobých opatření na ochranu domácích chovatelů a zpracovatelů drůbeže. Podle něj jimi měly být zejména zvýšení odbytových cen živé jatečné drůbeže, drůbežího masa a slepičích vajec tak, aby pokrývaly výrobní náklady a přinášely přiměřený zisk potřebný pro další rozvoj odvětví. Rovněž i zavedení dlouhodobé systémové státní podpory na podporu chovu drůbeže v ČR ve stejné výši jako v okolních zemích.

Opatřeními by podle Molnára měly být i důsledné kontroly dováženého drůbežího masa, zamezení dovozu zdraví ohrožujících výrobků na trh v ČR, vedení obyvatel ke spotřebě slovenských potravin, jakož i zavedení povinného označování země původu drůbežího masa na horní etiketě výrobku a české vlajky. řetězců u slovenských potravin.

Upozornil, že pokud se nepřijmou účinná a dlouhodobá opatření na ochranu a podporu domácího drůbežího masa a vajec, v nejbližším období bude produkce živé jatečné drůbeže a drůbežího masa na Slovensku nadále rapidně klesat a soběstačnost se může dostat pouze na úroveň kolem 30 %.

„Máme důvodné obavy, že velké množství chovatelů drůbeže bude muset při současném vývoji výrobních nákladů a odbytových cen ukončit svou činnost a dojde k výraznému poklesu zpracování slovenské drůbeže. Stejně výrazně poklesne i podíl slovenského drůbežího masa na pultech obchodů. Naopak přebalování a dovozy zahraniční masa budou výrazným způsobem narůstat,“ dodal Molnár.

Share this
Tags

Must-read

Test iTop VPN Pro proti Windscribe Free: Kterou z nich vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, iTop VPN, nebo dává větší smysl Windscribe Free VPN? Porovnali jsme obě VPN, přičemž konečné skóre je 7/10 ku...

Záhněda jako zbraň proti negativní energii

Záhněda pomáhá přenášet negativní energii z těla do země, kde se organicky odbourává. Zároveň dokáže člověka ochránit před geopatogenním stresem, který se uvolňuje při...

Export šumivých vín z Evropské unie v roce 2020 klesl, poprvé za desetiletí

Vývoz šumivých vín z Evropské unie zaznamenal v roce 2020 pokles, první za desetiletí. Poukázaly na to koncem tohoto týdne zveřejněné údaje statistického úřadu...
spot_img

Recent articles

More like this